ST MICROELECTRONICS Triac BTA16-600BW
Produktinformationen "ST MICROELECTRONICS Triac BTA16-600BW"
Urrm 600 V, Itrms 16 A, Tc 85 °C, Itsm 160 A, Igt 50 mA, TO-220AB.
Technische Daten:
  • Typ: Triac
  • Gehäuse: TO-220AB isoliert
  • Max. Peak Recurrent Reverse Voltage (Vrrm): 600 V
  • Max. RMS Forward Current (Itrms): 16 A
  • Case Temperature (Tc): 85 °C
  • Peak Forward Surge Current (Itsm): 160 A
  • Max. Gate Trigger Current (Igt): 50 mA