ST MICROELECTRONICS Triac BTA16-600SWRG
Produktinformationen "ST MICROELECTRONICS Triac BTA16-600SWRG"
Urrm 600 V, Itrms 16 A, Tc 86 °C, Itsm 160 A, Igt 10 mA, TO-220.
  • Gehäuse: TO-220AB
  • Max. Peak Recurrent Reverse Voltage (Urrm): 600 V
  • Max. RMS Forward Current (Itrms): 16 A
  • Case Temperature (Tc): 86 °C
  • Peak Forward Surge Current (Itsm): 160 A
  • Max. Gate Trigger Current (Igt): 10 mA