Produktinformationen "ST MICROELECTRONICS Triac BTA08-800CRG"
Urrm 800 V, Itrms 8 A, Tc 100 °C, Itsm 80 A, Igt 25 mA, TO-220.
- Gehäuse: TO-220AB
- Max. Peak Recurrent Reverse Voltage (Urrm): 800 V
- Max. RMS Forward Current (Itrms): 8 A
- Case Temperature (Tc): 100 °C
- Peak Forward Surge Current (Itsm): 80 A
- Max. Gate Trigger Current (Igt): 25 mA