NXP Triac BT139-800
Produktinformationen "NXP Triac BT139-800"
Urrm 800 V, Itrms 16 A, Tc 38 °C, Itsm 155 A, Igt 35 mA, TO-220.
Technische Daten:
  • Typ: Triac
  • Gehäuse: TO-220AB
  • Max. Peak Recurrent Reverse Voltage (Urrm): 800 V
  • Max. RMS Forward Current (Itrms): 16 A
  • Case Temperature (Tc): 38 °C
  • Peak Forward Surge Current (Itsm): 155 A
  • Max. Gate Trigger Current (Igt): 35 mA