Produktinformationen "NXP Triac BT138-800"
Urrm 800 V, Itrms 12 A, Tc 99 °C, Itsm 95 A, Igt 35 mA, TO-220.
Technische Daten:
- Typ: Triac
- Gehäuse: TO-220AB
- Max. Peak Recurrent Reverse Voltage (Urrm): 800 V
- Max. RMS Forward Current (Itrms): 12 A
- Case Temperature (Tc): 99 °C
- Peak Forward Surge Current (Itsm): 95 A
- Max. Gate Trigger Current (Igt): 35 mA