Produktinformationen "ST MICROELECTRONICS Triac NXP BTA140-800"
Urrm 800 V, Itrms 25 A, Itsm 190 A, Igt 35 mA, TO-220.
Technische Daten:
- Typ: Triac
- Gehäuse: TO-220AB
- Max. Peak Recurrent Reverse Voltage (Urrm): 800 V
- Max. RMS Forward Current (Itrms): 25 A
- Peak Forward Surge Current (Itsm): 190 A
- Max. Gate Trigger Current (Igt): 35 mA